Prof. Dr. Yasemin Açık Kimdir?
Prof. Dr. Yasemin Açık Kimdir? Baskil

Prof. Dr. Yasemin Açık Kimdir?

Prof. Dr. Yasemin AÇIK, Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde, Doktora eğitimini ise akademik görevini yürüttüğü Fırat Üniversitesi’nde tamamladı.1999 yılında doçent, 2005 yılında Profesör unvanı alan Prof. Dr. AÇIK, 1997 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Epidemioloji Bölümü’nde çalıştı.

Halk Sağlığı Uzmanı olan Prof. Dr. AÇIK’ın en önemli çalışma alanları; Ana-çocuk sağlığı, kadına yönelik şiddet, doğuda kadın olmak, kadının toplumsal statüsü, töre cinayetleri, çalışma yaşamı ve kadın, çocuk sağlığı, çocuk ihmali ve istismarı, engelli çocukların eğitimi, sağlıklı kentler, çevre sağlığı, sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı maddeler gibi konulardır.

Prof. Dr. Yasemin AÇIK’ın bir çok uluslararası ve ulusal dergide yayınlanmış 250 civarında yayını bulunmaktadır. 1998 yılında kurulan Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneğinin kurucu üyesi ve Dernek Başkanı olan Dr.AÇIK, sigara ile mücadele çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürmektedir.

Prof. Dr. AÇIK, Sigara ile mücadele kapsamında yürüttüğü gayretli çalışmalardan ve Tütün Kanununa verdiği destekten dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından “Tütün Kanuna Destek Ödülü”ne layık görülürken, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) tarafından da iki defa Takdirname ile ödüllendirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan “Ulusal Tütün Kontrolü Komisyonu”, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi ve İl Tütün Kontrol Kurulu üyeliği görevlerinin yanında Sigara ve Sağlık Ulusal Kongrelerinin düzenleme kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.

Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı’nın, Sigara Dumanına Pasif Maruziyetin Önlenmesi bölümü sorumlusu olan Dr.AÇIK, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Daire Başkanlığı’nın peryodik aralıklarla düzenlediği; “İl Tütün Kontrol Kurulu Sorumluları Toplantısı” ve Sigara Bırakma Polikliniklerinde Çalışan Hekimlerin Yerinde Eğitimi” programlarında eğitici olarak görev yapmaktadır.

Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından sonuçları açıklanan (29.08.2012) ”Sağlık Bakanlığı Çalışanları Tütün Kullanımı Araştırması’ ekibinde yer aldı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra iş yaşamında da aktif olarak yer almakta olan Prof. Dr. AÇIK’ın, akaryakıt, inşaat, turizm, enerji, medya, spor, turizm gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok başarılı şirkette ortaklıkları mevcuttur. Bu şirketlerde 2500 dolayında insanımız istihdam edilmektedir.

Prof. Dr. Yasemin AÇIK, 2008 yılında, kentteki girişimci kadınları bir araya getirerek, kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların toplumdaki yerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Elazığ İş Kadınları Derneği’ni (ELİKAD) bir grup arkadaşı ile birlikte kurdu. Kadınların el emeği, göz nuru ürünlerinin satışının yapılarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla ELİKAD ile Elazığ Valiliği SYDV işbirliği ile Hanımeli Göz nuru Sergisi açıldı. Sergi üç yıl boyunca devam etti.

Prof. Dr. AÇIK, AGİFED (Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu), DOGUNSİFED (Doğu Güney Doğu Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu), TÜRKONFED Üyeliği, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmaktadır. Prof. Dr. AÇIK, bir dönem de ETSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

ELİKAD, Adıyaman Anadolu İş Kadınları Derneği ve Rize Fındıklı İlçesi Yardımseverler Derneği işbirliği içerisinde “gelişmekte olan bazı illerde Kadın STK’ların güçlendirilmesi Avrupa Birliği hibe projesini yürütmüştür.

TÜRKONFED 36`ıncı Girişim ve İş Dünyası Konseyi`nin `TRB1 Bölgesinde Kalkınma ve Yatırım Ortamı` konulu toplantının Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ’ın katılımıyla şehrimizde gerçekleştirilmesini sağladı.

Prof. Dr. AÇIK, MEB’in organizasyonunda gerçekleştirilen” Ana-Kız Okuldayız” Projesi kapsamında Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan okuma yazma kurslarına sürekli olarak destek ve katkıda bulundu.

Kadınlarımızın meslek sahibi olmalarının sağlanması amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte meslek edindirme kursları düzenlenmesine yardımcı oldu.

Elazığ’da birçok eğitim ve hayır kurumunun çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olarak, çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim almasına katkıda bulunmaktadır.

Prof. Dr. AÇIK Elazığ’da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütleriyle (TÜMSİAD, MÜSİAD, ELGİAD, EMMAD) yakın iletişim içerisinde olarak, STK’ların yürüttüğü, etkinlik ve projelere her zaman ortak ve destek oldu.

12 Eylül 2010 Anayasa Referandumunu sırasında 50 STK tarafından hazırlanan “EVET” bildirisine Prof. Dr. Yasemin AÇIK da “ELİKAD” Başkanı olarak imza attı, yürütülen çalışmalara destek verdi.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı’nca 2012 yılı Ocak ayında düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Kadın Sorunları” çalıştayına katıldı.

Prof. Dr. AÇIK, İstanbul’da düzenlenen “2011 İstanbul Finans Zirvesi”ne katılarak Elazığ’ın tarihi ve kültürel değerleri ile iş kadınlarının çalışmalarını tanıttı.

Başkanlığını ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık`ın yürüttüğü Kadın Girişimciler Forumu (IWEF), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla 02-04 Mayıs 2013 tarihler arasında İstanbul’da yapıldı. ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Ankara Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin marka olmuş isimlerinin buluştuğu “3. Markalar Zirvesi’ne katılarak deneyimlerini ve tecrübelerini paylaştı, gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. AK Parti kurulduğundan beri Elazığ ilinde yerel düzeyde partinin her türlü çalışmalarının içinde yer alan Prof. Dr. AÇIK, 2011 Genel seçimlerinde de Elazığ ilinde milletvekili aday adayı oldu.

Uluslararası hakemli dergilerde 30 adet, ulusal hakemli dergilerde 87 adet bilimsel makalesi yayımlandı. Uluslar arası bilimsel toplantılarda sunumunu yaptığı 25 adet, ulusal bilimsel toplantılarda sunumunu yaptığı 130 adet bildiri, bildiri kitaplarında yayımlandı.

Uluslararası ve ulusal dergilerde hakemlik görevini de sürdüren Prof. Dr. Yasemin Açık, birçok kongrede düzenleme kurulu üyeliği, bilimsel danışma kurulu üyeliği ile oturum başkanlığı da yaptı.

Çok sayıda Ulusal ve uluslar arası dergide yayınlanan makalelerde hakemlik yapan Prof. Dr. Yasemin Açık, bir çok bilimsel kongrede oturum başkanlığı ve konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Yasemin AÇIK, evli ve iki çocuk sahibidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

ÜYESİ BULUNDUĞU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI:

-Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) – Başkanı

-Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) – Başkan Yardımcısı

-Sağlığı Geliştirme ve Sigara İle Mücadele Derneği- Başkan (1998 yılından beri Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararı Dernek)
-Yaşam Boyu Kadın ve Üreme Sağlığı Derneği- Başkan
-Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği
-Fırat Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Başkan Yardımcısı
-Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu-AGİFED Başkan Yardımcısı (Bir Dönem)
-Doğu Güney Doğu Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu-DOGUNSİFED Yönetim Kurulu Üyesi
-TÜRKONFED Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı
-ETSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı (Bir Dönem)
-Elazığ STK Platformu Üyesi
-Ankara Elazığlılar Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi
-Avrupa Elazığlılar Derneği Danışma Kurulu Üyesi
-Elazığ Kent Konseyi Üyesi
-Baskilliler Derneği Üyesi
-Sağlık Bakanlığı Ulusal Tütün Kontrol Kurulu Üyeliği
-Sigara Sağlık Ulusal Komitesi Üyeliği
-Türkiye Halk Sağlığı Derneği Kurumu Derneği Üyesi
-Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Üyesi
-AİDS ile Savaş Derneği Üyesi
-İl Tütün Kontrol Kurulu Üyeliği
-İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda Bilir Kişi
-Elazığ Spor Kulübü Futbol Takımı (3 Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği),
-Elazığ Tenis İhtisas Kulübü
-Elazığ Buluşuyor Zirvesi Dönem Koordinatörü

Kaynak : Haber Merkezi
Editor : Baskil Medya

Anahtar Kelimeler:

Prof, Dr, Yasemin, Açık, Kimdir?, Baskil
4.6.2019 16:26:00
1312
0
İsim:
Yorum Sayısı:
Kalan Karakter:
x Cevap:
Yorumu Gönder

İlgili Haberler

İlgili Haber yok...
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • GEÇEN HAFTA
  • BU AY

Medya Yazarları

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil ve Çocuklarımız bunu hak etmiyor.

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tarım Kent Projesi

Mustafa İlhan BALIBEY

BASKİL'DE YIKILAN OKULLAR NE OLACAK

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Mevzuattan Kaynaklanan Görev, Yetki, Hak ve Sorumlulukları

Mustafa İlhan BALIBEY

AFET YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPTIRILAN KONUTLARDA HAK SAHİBİ OLMANIN ŞARTLARI

Mehmet Salim Öztoksoy

Odtü’lü arkadaşının verdiği tepki

Mehmet Salim Öztoksoy

Bir Hidayet Öyküsü

Mehmet Salim Öztoksoy

Toparlayacak olursak, bir cinayetin birden fazla faili var.

Ahmet Karaca

Ziraat Mühendisleri Günü ve Tarımsal Öğrenimin Başlamasının 174. Günü

Ahmet Karaca

DEPREM SONRASI ELAZIĞ VE ÜRETİM POLİTİKALARI -1

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

BA’DE HARAB’ÜL BASRA

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE’NİN EN ACİL İHTİYACI: İDAM CEZASI

Dr. Hasan Yağar

DÜŞMAN YİNE YOLLARI KESMEK SEVDASINDA

Dr. Hasan Yağar

Kontrolsüz Nüfus Hareketleri ve Güvenlik Kuvvetlerinin Canhıraş çırpınışları

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Talebi

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil’de üretilen kayısıları Malatya Kayısısı diye tescilledi.

Hilal Gök

Fethı Ağabey

İSA EFE

Fethi Sekin

YAVUZ BÜLENT BAKİLER

TÜRKÇE VE OKUMAK ÜSTÜNE...

BASKİL KAYISI ÇALIŞTAYI

BASKİL DÜNYANIN EN KALİTELİ KAYISI MEYVESİNİ ÜRETİYOR

Yavuz DONAT

Baskilli'nin biri... Dedi ki:

Yavuz DONAT

Baskil İlçesi

Yavuz DONAT

Baskil

Yavuz DONAT

Şehitler ölmez

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tomisa Kalesi

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Görevleri

Sizce Baskil sahil bölgesine itfaiye merkezi kurulmalı mı?

DOVİZ-ALTIN
  • Alış Fiyatı

    Satış Fiyatı

Nöbetçi Eczaneler
Süper Lig Puan Durumu