Malatya-Baskil-Elazığ RAYBÜS Projesi
Malatya-Baskil-Elazığ RAYBÜS Projesi

Malatya-Baskil arası raybüs geliyor 

 

2002’de yaşanan feribot faciasının ardından Baskil-Malatya arasındaki yolcu taşımacılığına alternatif güzergâh arayışlarında sona gelindiği öğrenildi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın talimatı ile sadece Malatya, Baskil ve Elazığ arasında çalışacak yolcu trenleri yani raybüsler yakında hizmete başlayacak. 
26 Kasım 2014 Çarşamba 13:05 
Malatya-Baskil arası raybüs geliyor 

12 yıl önce yaşanan acı olay sonrası Baskil-Malatya arasında çalışan feribotların güvenirliği tartışma konusu olurken yetkililer de yeni bir güzergah konusunda çalışma başlattı. Bölge halkı da özellikle kış aylarında aksayan feribot taşımacılığın yerine karayolu ile ulaşımın sağlanması adına demiryolu köprüsünün araç trafiğine açılmasını isteyerek bu konuda yetkililere çağrıda bulunmuşlardı. 

Ancak, siyasilerin Basil-Malatya arasındaki ulaşım sorununu başka bir proje ile çözüme kavuşturduğu ortaya çıktı. AK Parti Malatya Milletvekilleri Cemal Akın, Ömer Faruk Öz ve Mücahit Fındıklı geçtiğimiz bahar ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile görüşerek Malatya ile Baskil arasında çalışacak raybüs projesinin hayata geçirilmesini talep etmişlerdi. 

Yani sadece Baskil ve Malatya arasında çalışacak yolcu treni projesinin yakın zamanda hayata geçeceğini söyleyen Milletvekili Ömer Faruk Öz, Milletvekilleri Cemal Akın ve Mücahit Fındıklı’nın yanı sıra bölge milletvekilleri ile birlikte kısa süre önce Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı ziyaret ettiklerini söyledi. Projeyi Bakan Yılmaz’a anlattıklarını söyleyen Öz, Bakan Yılmaz’ında hemen Devlet Demir Yollarına talimat vererek hemen çalışmalara başlamalarını istediğini söyledi. 

Raybüs projesinin hayata geçmesi ile Elazığ, Baskil ve Malatya arasında ulaşım sorununun ciddi bir şekilde rahatlayacağını dile getiren Öz, ayrıca Karakaya barajı gölü üzerinde de ulaşım noktasında iki yeni feribotun da hizmet vermesi için ihaleye çıktıklarını ve 35 araçlık, 100 yolcu kapasiteli iki feribotun Malatya-Baskil arası karşılıklı seferlere başlayacağını söyledi. 

http://www.busabahmalatya.com/gundem/malatya-bask ...h8375.html

 

TCDD Malatya 5. Bölge Müdürlüğündeki bazı birimlerin Adana 6. Bölge Müdürlüğüne bağlanmak istenmesi nedeniyle bir eylem yapıldı.
TCDD sektöründe faaliyet gösteren sendika, memur ve işçi derneklerinin de destek verdiği eylem Malatya Gar’ında gerçekleşti. Türk-İş İl temsilcisi ve Demiryol-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nurettin Öndeş, yaptığı konuşmada, “Lojistik Merkezlerden birisi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya kurulmamıştır. 2013 yılında demir yollarında 5. bölgemiz taşımacılıkta birinci bölge olmuştur. Yani birinci olmuştur, şampiyon olmuştur. Böylesine başarılı bir bölgenin ödüllendirilmesi gerekirken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 12 ili ilgilendiren Malatya 5. Bölge Müdürlüğünde bulunan Servis Müdürlüklerinin Adana 6. Bölge Müdürlüğüne bağlanmış ve Malatya Loko Bakım Atölyesi Müdürlüğü Depo Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. Sonuçta 5 Bölge Müdürlüğünün kapatılması gündeme gelmiştir. Optimizasyon (Norm Kadro çalışmalarına istinaden Elazığ, Van ve Diyarbakır da Lokomotif tamiratı yapan Depo Müdürlükleri İkmal Depo Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. Tatvan Depo Şefliği ikmal depo şefliğine dönüştürülmüştür. Elazığ- Tatvan, Van, Diyarbakır, Siirt- Kurtalan Vagon Servis Şefliği işyerleri lağv edilerek kapatılma kararı alınmıştır. Daha önce Cevher Taşımacılığının etkili olduğu Hekimhan, Adıyaman, Gölbaşı, Vagon Servis Şefliği kapatılmıştır. Optimizasyon Norm Kadro çalışmalarında bölge müdürlükleri arasında- TCDD işletmesi Genel Müdürlüğüne bağlı Bölgelerden en başarılı Taşımacılık yapan Malatya 5. Bölge Müdürlüğü Memur ve işçi sayısı teknik normların kabul edemeyeceği seviyede azaltılmıştır. Yapılan girişimler sonucunda başlatılan uygulama şimdilik durdurulmuştur” dedi.
Batman’da olacak bir kazaya ancak 60 saatte müdahale edileceğini belirten Öndeş, “Teknik olarak diğer bölgelerin bizden daha iyi olduğunu söylesinler, bizden daha başarılı olduğunu söylesinler, siz o zaman oturur düşünürüz. Biz diğer bölgelerin yaptığı taşımacılığın yüzde 100 fazlasını yapıyoruz. Biz işimiz için, ekmeğimiz için ülkemiz için 50’ye yakın şehit vermişiz. 50’ye yakın şehit veren bir bölge, 12 ilde çalışan emeğin temsilcisi işçi ve memurlara TCDD’nin yaptığı bu tasarruf ve uygulamaya şiddetle karşı çıkıyoruz. Bunu görmeyenlerin, bu bölgenin halkına ve insanına ihanetle baktıklarını ve aldıkları kararlarında ülkeye, millete, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine ihanet olduğunu kabul ediyoruz” ifadelerini kaydetti.
Öndeş, yapılan girişimler sonucunda ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz’ün devreye girmesi ile Malatya 5. Bölge Cer Servis Müdürlüğünün Adana 6. Bölgeye Bağlanması ve Malatya Loko Bakam Atölye Müdürlüğünün Depo Müdürlüğüne dönüştürülmesinin durdurulduğunu, Malatya’da Lojistik merkez kurulmasına karar verildiğini ve Sivas-Çetinkaya-Malatya arası Hızlı Tren Projesi 2014 yılında ihalesinin yapılmasına karar verildiğini aktardı.
AK Parti Malatya Milletvekilleri Ömer Faruk Öz, Mücahit Fındıklı ve Cemali Akın ile birlikte bölge illerinden 16 milletvekilinin katıldığı bir toplantı yaptıklarını söyleyen Öndeş, “Bu durumu Ulaştırma Bakanlığına götüreceklerini ve takipçisi olacaklarını ve bu uygulamaya şiddetle karşı çıkacaklarını söylediler. Biz bölge milletvekillerine sadece bu sorunu iletmedik. Vermiş olduğumuz dosyalarla talep ve isteklerimiz, önerilerimiz oldu. Kurtalan’dan Bağdat’a kadar demiryolu yapılması konusunda bölge milletvekillerimizden istek ve talebimiz oldu. Muş-Tatvan arası banliyö trenin olması talebimiz oldu. Daha önce Malatya-Elazığ arasında işleyen banliyö trenimiz vardı, Elazığ-Malatya arasına Raybüs talep ettik. Diyarbakır-Batman arasına da, Batman-Kurtalan arasına da Raybüs ve banliyö tren talep ettik” dedi.
Öndeş, Malatya’da TCDD’nin lojistik merkez kurması için alt yapının hazır olduğunu belirterek, “Vagon Onarım Fabrikamız boş, alt yapımız hazır ama bu bölgede lojistik merkez kurulmamış. Lojistik merkezi neden istiyoruz? Bu gün Kocaeli’nde kurulan lojistik merkezde, Balıkesir’de kurulan lojistik merkezde tahminin taşımacılık hariç 2 bine yakın personel çalışıyor. Onun için lojistik merkezin kurulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ak Parti Malatya Milletvekili Faruk Öz, Gündemi Değerlendirdi

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, Vagon Onarım Fabrikası’nın lojistik köy olarak demiryolları tarafından aktarım merkezi gibi kullanılması konusunda da çalışma yapıldığını bildirdi.Partinin Malatya il binasında,...

18 Nisan 2014 Cuma 15:28
AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, Vagon Onarım Fabrikası’nın lojistik köy olarak demiryolları tarafından aktarım merkezi gibi kullanılması konusunda da çalışma yapıldığını bildirdi.

Partinin Malatya il binasında, il başkan vekili Hakan Kahtalı ve parti yöneticileriyle birlikte basın açıklaması yapan milletvekili Öz, 30 Mart seçimini değerlendirip, gündemdeki konulara temas etti.

İlk olarak konuşan il başkan vekili Hakan Kahtalı, “Vekilimiz seçim sonrası bir değerlendirme toplantısı yapacak” dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz ise, atıl şekilde duran vagon Onarım Fabrikası’nın lojistik köy olarak demiryolları tarafından aktarım merkezi gibi kullanılması konusunda da çalışma yapıldığını bildirdi. Paralel yapılanmadan 30 Mart seçimini değerlendirmeye, yatırımlardan, yeni planlanan hizmetlere kadar birçok konulara temas etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı ı olup olmayacağı ile ilgili konunun istişarelerden sonra belli olacağını belirtin Öz, 30 Mart seçimi sonrasında vatandaşların milli iradenin devam etmesi noktasında karar verdiğini bildirdi.

Zirai don nedeniyle çalışmaların sürdüğünü söyleyen Öz, “Dondan zarar gören çiftçilerimize dekar başına ödeme mi yapılacak, çiftçinin faizsiz ertelenmesi noktasında neler yapılabilir geniş çaplı çalışmalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

Paralel yapılma konusunda da , “Bunun kesinlikle bir hizmet hareketi olmadığını, bir örgüt olduğunu, belli zamanlarda ülkenin kurum ve kuruluşlarına girerek, yeri geldiğinde bir ülkeyi kaosa sürüklemek için yapılandırılmış bir örgüt olduğunu görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Hızlı trenin 2015 yılında Diyarbakır’a kadar projenin tamamlanıp yapım çalışmasına başlanılacağını belirten Öz, “Malatya Baskil Elazığ güzergahında raybüs için de çalışma yapılması için görüşmeler yapıldı” şeklinde konuştu.

Bu arada, bir basın mensubunun 30 Mart yerel seçiminde Malatya’da yeterince bulunmamasıyla ilgili soruya karşılık Öz, “ Seçim sürecinde uygun olduğum günlerde Malatya’da idim. TBMM İdare Amiri olmam dolayısıyla meclis başkanımız nöbet görevi verdi. Ayrıca 4 gün İstanbul’da Malatyalıların yoğun olduğu bölgelerde seçim çalışması yaparak partimize ve adayımıza daha ne kadar fazla oy kazandırırız onun çalışmasında bulundum. Seçim öncesi ‘1 oy ver oyunu boz’ mesajı ile 150-200 bin kişiye ulaştım. ” diyerek, “Kimse beni partimle ilgili sorgulayamaz. Çünkü, herkes de bilir ki, rüzgara göre savrulan insanlardan değilim. Ben vicdanen müsterihim” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR:

 
 
 
Lider Baskil
 
14 saat · 
 
 
 
Haydi inşallah :)
 
 
 
 
 
 
 
 
Beğen
Beğen
Muhteşem
Hahaha
İnanılmaz
Üzgün
Kızgın
 
Yorum YapPaylaş
 
259Lider Baskil, Tahsin Çam ve 257 diğer kişi
17 paylaşım
10 Yorum
Yorumlar
 
4 diğer yorumu gör
 
 
Mehmet Emin Çiçek Baskilde şubeyi kaldırdılar oyları arttı. Adliyeyi kaldırdılar oyları yine arttı. Bu adamlar Elazığa ve Baskile yatırım yapacak kadar kerizmi. Eğer yatırım yapsalar oyları yarı yarıya azalır. Bence yakında kaymakamlık kaldırılacak Baskilde.
Beğen · Yanıtla · 1 · 12 saat
 
 
Ömer Topçu Abi en güzel noktayı siz yakalamissiniz tebrikler ama bir söz vardır eşşek bulunca semer vuran çok olur bizim halkımız herşeye duyarsız kalıyor herkes yalakalik peşinde lafa gelince herkes Baskil aşığı...
Beğen · Yanıtla · 1 · 11 saat
 
Yanıt yaz...
 
 
 
 
Sinan Güler Cok yerinde bir hizmet umarım gercekleşir
Beğen · Yanıtla · 12 saat
 
 
Selma Taylan Lider Umarım Yapılır Güzel Bir Haber
Beğen · Yanıtla · 11 saat
 
 
Kenan Özdemir Arkadaşım senin haberinmi yok kebanda su gelecek kayısıya patent alınacak sopur salonu yeni hükümet konağı oda aklımda kalanlar pek yakında ......?
Beğen · Yanıtla · 11 saat
 
 
Hamza Bulent Aktı Elazığ i bilmem ama Baskil e kimse hizmet etmez.35 yaşına geldim biri o Baskil e bi çivi çalmadı.yazıklar olsun belediye başkanlarına
Beğen · Yanıtla · 10 saat
 
 
Korneş Takılır Hepsinin ki koltuk sevdası başka bir bok yok tıren köprünün üstüne karayolu dediler ama nerdeeeeeee hep teseli veriyorllar. Köylü saf kanıyorlar
Beğen · Yanıtla · 

 

Kaynak : Haber Merkezi
Editor : Baskil Medya

Anahtar Kelimeler:

Malatya-Baskil-Elazığ, RAYBÜS, Projesi
11.2.2017 10:01:00
3192
0
İsim:
Yorum Sayısı:
Kalan Karakter:
x Cevap:
Yorumu Gönder

İlgili Haberler

İlgili Haber yok...
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • GEÇEN HAFTA
  • BU AY

Medya Yazarları

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil ve Çocuklarımız bunu hak etmiyor.

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tarım Kent Projesi

Mustafa İlhan BALIBEY

BASKİL'DE YIKILAN OKULLAR NE OLACAK

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Mevzuattan Kaynaklanan Görev, Yetki, Hak ve Sorumlulukları

Mustafa İlhan BALIBEY

AFET YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPTIRILAN KONUTLARDA HAK SAHİBİ OLMANIN ŞARTLARI

Mehmet Salim Öztoksoy

Odtü’lü arkadaşının verdiği tepki

Mehmet Salim Öztoksoy

Bir Hidayet Öyküsü

Mehmet Salim Öztoksoy

Toparlayacak olursak, bir cinayetin birden fazla faili var.

Ahmet Karaca

Ziraat Mühendisleri Günü ve Tarımsal Öğrenimin Başlamasının 174. Günü

Ahmet Karaca

DEPREM SONRASI ELAZIĞ VE ÜRETİM POLİTİKALARI -1

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

BA’DE HARAB’ÜL BASRA

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE’NİN EN ACİL İHTİYACI: İDAM CEZASI

Dr. Hasan Yağar

DÜŞMAN YİNE YOLLARI KESMEK SEVDASINDA

Dr. Hasan Yağar

Kontrolsüz Nüfus Hareketleri ve Güvenlik Kuvvetlerinin Canhıraş çırpınışları

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Talebi

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil’de üretilen kayısıları Malatya Kayısısı diye tescilledi.

Hilal Gök

Fethı Ağabey

İSA EFE

Fethi Sekin

YAVUZ BÜLENT BAKİLER

TÜRKÇE VE OKUMAK ÜSTÜNE...

BASKİL KAYISI ÇALIŞTAYI

BASKİL DÜNYANIN EN KALİTELİ KAYISI MEYVESİNİ ÜRETİYOR

Yavuz DONAT

Baskilli'nin biri... Dedi ki:

Yavuz DONAT

Baskil İlçesi

Yavuz DONAT

Baskil

Yavuz DONAT

Şehitler ölmez

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tomisa Kalesi

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Görevleri

Sizce Baskil sahil bölgesine itfaiye merkezi kurulmalı mı?

DOVİZ-ALTIN
  • Alış Fiyatı

    Satış Fiyatı

Nöbetçi Eczaneler
Süper Lig Puan Durumu