Bir Hidayet Öyküsü

25.7.2020 02:26:00

Bir Hidayet Öyküsü – Allah Dilediğine Hidayet Verir

Salim Öztoksoy'un kaleminden kendini yetiştirmiş, bilinçli bir ateistin hidayetine dair bir dikkat çekici ve duygulandıran hikaye...

Çevremdekilerin cevabı ise, coşkudan uzak, sanki ben Kadıköy-Taksim dolmuşlarının nereden kalktığını söylemişim gibi, "Ee, var tabii, biliyoruz" diyorlardı. Hem Allah'ın varlığını bilip hem de Allah yokmuş gibi yaşamaları beni gerçekten şaşırtmıştı. Şaşkınlığımı bile göstermeden izliyordum artık...

Ve anlamıştım ki, onlar 'atalarının dinine uygun' yaşıyorlar. Yani, rakımı içerim, ibadetleri yaşlanınca düşünürüm, faizsiz olmaz, vergi veriyoruz o da zekât sayılır vs vs. Anlaşılan, bu kadar geç bulduğum hayatımın en değerli hazinesini kimse benimle paylaşmak istemiyordu.

O sırada ortağımın ablası İstanbul dışından gelmiş ve 1-2 hafta ortağıma misafir olacaktı. Ortağım beni ikaz etme ihtiyacı duymuş olacak ki, “Salim, lütfen ablama tebliğde falan bulunma. Ablam çok kitap okuyan, çok köklü, bilinçli bir ateisttir” dedi. Biraz alınmadım değil. “Dinde zorlama yoktur, ablan istemedikten sonra ben niye anlatayım ki” dedim ve konuyu kapattık.

Ablası çarşı pazar dolaştıktan sonra ofise geliyor ve genelde bizimle beraber oturuyordu. Ben telefonda bile biriyle Allah ve Resulü hakkında bir şey söylesem, yüzünü buruşturuyor, hatta her "Efendimiz (sas)" dediğimde, odayı bile terk ediyordu.

Sanırım ortağımın ablasının geldiğinin üçüncü günüydü ki, Frankfurt'taki şirketimizdeki faaliyetler için ortağım üç günlüğüne Almanya'ya uçmak durumunda kaldı. Bana da, ablasının kendisi yokken evde sıkılacağı için ofise gelip, benim odamdaki diğer bilgisayar başında zaman geçirmek istediğini, ama benim lütfen onunla İslâm hakkında konuşmamamı tekraren tembih etti. Zaten ilk dediğinde de alınmış olduğum bu ikaza ben de cevaben, "Sen hiç merak etme, her gün ona İslam'ı anlatacağım. Sen gelene kadar ablan namaza bile başlamış olur" dedim. O da bunun bir ironi olduğunu bilerek, “Ya yaa, tam da buldun” dedi.

Ertesi gün abla hanım karşımdaki masada ben de yoğun işlerim ve vakit namazlarımla günümüzü geçiriyorduk. Ha, bir de benim Fatiha Suresini bile bilmeden iman etmiş biri olarak sümenimin altında ezberlenmesi gereken namaz sureleriyle hemhal oluşum vardı.

Bu arada ortağımın ablasının eşiyle bir anlaşmazlığı olduğunu ve karar aşamasında olduğunu da kendinden dinledim. Zaten çevremde fahri aile danışmanı olarak bilindiğim üzere ona da yardımcı olmaya çalıştım. Tabii bu defa Kur'an'ı temel alarak.

Bu sohbetler sırasında bir konuyla ilgili bir ayeti içerik olarak örnek verdiğimde, çok hoşuna gitti ve "Bir dakika bu sözü yazmam lâzım" dedi. Tane tane söyleyip yazdırdım, sonra bana dönüp, "Kim söylemiş bu sözü" dedi. “Allah” dedim. Hem biraz kızgın hem de şaşırmış olarak, "Ben ciddi bir soru sordum, lütfen konuyu dinine bağlama" dedi. “İyi de sevgili Kardeşim, bu bir ayettir, yani Allah kelâmı. Ne yapayım, sen ateistsin diye yalan uydurup senin hoşuna gidecek Amerikalı veya Alman bir filozof ismi mi uydurayım?” dedim. Hiç bir şey demeden önündeki sümene yazmış olduğu sözü tekrar tekrar okudu ve sonra, geç olmuş benim gitmem lâzım diyerek ofisten çıktı.

Ertesi gün epeyce geç geldi. Hiç bir şey sormadan, hatta göz teması bile kurmadan kendi işlerime yoğunlaştım. Akşam ofis çalışanları paydos ettiğinde, halâ gitmemiş, benim odamda bilgisayarla ilgileniyor görüntüsü veriyor ve lâfa nereden gireceğini bilemiyor bir haldeydi. Ben de üzerine gitmedim, ama tam ofisten çıkmak üzereyken, "Duyduğuma göre sen çok kitap okuyormuşsun, evin kitapla doluymuş. Sana 90 sayfalık bir kitap versem okur musun?" dediğimde, yüzünü buruşturarak verdiği cevap, “Dinî bir kitapsa istemem” oldu. Ben de, “Dinî denmez de bir Müslüman yazarın kitabı” dedim. “İstemem” dedi. “Niye? Neyden korkuyorsun? Senin 2 saatte okuyup bitireceğin bir kitabın hayatını değiştirmesinden mi?” dedim. Bir kahkaha atarak, "Yok artık" dedi. Ben de kendisine Mehmed Alagaş'ın TAŞ'ını uzatıp, “Al-al” dedim, “Korkma ısırmaz, götür eve istersen okuma.”

Ertesi gün öğleden sonra ofise geldi. Dut yemiş bülbül gibi sessizdi. Ben de hiç bir şey sormadım. Tüm öğleden sonrayı tek kelime etmeden geçirdik. Tam ofisten ayrılırken, “Ne oldu kitabı okudun mu?” diye sordum. O da, “Okuyorum” dedi. Bu kadar hızlı kitap okuyan birinin 90 sayfalık bir kitabı halâ okuyor olması, iyi bir şeydi.

Ertesi gün biraz daha rahatlamış gibi, “Benim bu kitap ve içindekilerle ilgili bazı sorularım var” dedi. Allah'a şükürler olsun, zaten en önemlisi nefsini ve inkârda inadını yenip bu noktaya gelmesiydi.

Ortağım Almanya'dan döndüğünde, ablası henüz namaz kılmıyordu, ama tahkikî bir iman için gereken tüm soruların cevabını almak için bütün gün peşimden ayrılmıyordu.

Ve evine döndü. Eşine aralarındaki anlaşmazlıkların çok ufak tefek şeyler olduğunu anladığını, ancak kendisinin artık İslami şartlara göre yaşayacağı için evinde içki vs. olmaması gerektiğini ve kocasının da iman etmesi gerektiğini söylediğinde, o kendisine deli gibi aşık olan ve her kaprisini çekmiş olan kocası bunu kabul edemedi. Ayrıldılar...

Şimdi beş vakit namazında ve her gününü “Allah rızası için ne yapabilirim?” diye düşünerek geçiriyor. Eskiden bencil ve şımartılmış biriyken, şimdi müşfik, sabırlı, iyi bir evlât ve benim gördüğüm kadarıyla iyi bir kul olarak yaşıyor.

Yazar : Mehmet Salim Öztoksoy
Editor :

Anahtar Kelimeler:

25.7.2020 02:26:00
1542
0
İsim:
Yorum Sayısı:
Kalan Karakter:
x Cevap:
Yorumu Gönder

İlgili Yazılar

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • GEÇEN HAFTA
  • BU AY

Medya Yazarları

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil ve Çocuklarımız bunu hak etmiyor.

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tarım Kent Projesi

Mustafa İlhan BALIBEY

BASKİL'DE YIKILAN OKULLAR NE OLACAK

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Mevzuattan Kaynaklanan Görev, Yetki, Hak ve Sorumlulukları

Mustafa İlhan BALIBEY

AFET YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPTIRILAN KONUTLARDA HAK SAHİBİ OLMANIN ŞARTLARI

Mehmet Salim Öztoksoy

Odtü’lü arkadaşının verdiği tepki

Mehmet Salim Öztoksoy

Bir Hidayet Öyküsü

Mehmet Salim Öztoksoy

Toparlayacak olursak, bir cinayetin birden fazla faili var.

Ahmet Karaca

Ziraat Mühendisleri Günü ve Tarımsal Öğrenimin Başlamasının 174. Günü

Ahmet Karaca

DEPREM SONRASI ELAZIĞ VE ÜRETİM POLİTİKALARI -1

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

BA’DE HARAB’ÜL BASRA

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE’NİN EN ACİL İHTİYACI: İDAM CEZASI

Dr. Hasan Yağar

DÜŞMAN YİNE YOLLARI KESMEK SEVDASINDA

Dr. Hasan Yağar

Kontrolsüz Nüfus Hareketleri ve Güvenlik Kuvvetlerinin Canhıraş çırpınışları

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Talebi

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil’de üretilen kayısıları Malatya Kayısısı diye tescilledi.

Hilal Gök

Fethı Ağabey

İSA EFE

Fethi Sekin

YAVUZ BÜLENT BAKİLER

TÜRKÇE VE OKUMAK ÜSTÜNE...

BASKİL KAYISI ÇALIŞTAYI

BASKİL DÜNYANIN EN KALİTELİ KAYISI MEYVESİNİ ÜRETİYOR

Yavuz DONAT

Baskilli'nin biri... Dedi ki:

Yavuz DONAT

Baskil İlçesi

Yavuz DONAT

Baskil

Yavuz DONAT

Şehitler ölmez

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tomisa Kalesi

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Görevleri

Sizce Baskil sahil bölgesine itfaiye merkezi kurulmalı mı?

DOVİZ-ALTIN
  • Alış Fiyatı

    Satış Fiyatı

Nöbetçi Eczaneler
Süper Lig Puan Durumu