Baskil Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları
Baskil Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları

Baskil Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları

Geçen yıl keşfedilen ve 45 milyon yıllık olduğu ifade edilen Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları, karstik oluşumları, mağaraları, kuş popülasyonu, flora ve faunasıyla ilgi görüyor.

 

Elazığ'da coğrafi olarak geçen yıl keşfedilen ve 45 milyon yıllık olduğu ifade edilen doğa harikası Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları ilkbaharın renkleriyle kartpostallık manzara oluşturuyor.

Baskil ilçesi Akuşağı köyü yakınlarındaki Saklıkapı kanyonu ile Keban ve Karakaya baraj göllerinin bağlantı noktasını oluşturan Karaleylek kanyonu, karstik oluşumları, mağaraları, kuş popülasyonu, kendine has flora ve faunasıyla hayranlık uyandırıyor.

Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen kanyonlar, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile ilgi gören Elazığ'ın turizm potansiyelini artırdı.

Yer altı sularının meydana getirdiği akarsuyun 4,5 kilometrelik Saklıkapı kanyonundan geçerek Keban Baraj Gölü'ne dökülmesi ile oluşan sulu yürüyüş parkuru, AA ekibince görüntülendi.

Sulu parkur, kanyonları doğa tutkunlarına ilkbahar aylarında rahat ve keyifli bir yürüyüş imkanı sağlıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ilçeye giriş çıkışa kısıtlama getirilmesi nedeniyle ziyarete izin verilmeyen, doğal sit alanı olarak tescil işlemlerinin sürdüğü kanyonlar, salgın riskinin sona ermesinin ardından doğaseverleri ağırlayacak.

 

- "Turizm çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz"

Baskil Kaymakamı Oğuz Cem Murat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım öncülüğünde ilde turizme yönelik önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Coğrafi anlamda geçen yıl keşfedilen ve 45 milyon yıllık Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarının il ve ilçenin turizmine büyük bir zenginlik kattığını ifade eden Murat, "Şu an ülke olarak koronavirüsle mücadele çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor ancak biz ilçemizle alakalı turizm çalışmalarını da aralıksız sürdürüyoruz." dedi.

İlçedeki Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları ile Mar Ahron Manastırı, Tomisa Kalesi, Körpınar Höyüğü, köprüleri, karstik mağaraları, tarihi yerleşim alanları, kayısı bahçeleri ve 118 kilometrelik Karakaya Baraj Gölü sahilinin görülmeye değer olduğuna işaret eden Murat, tüm bu güzellikleri salgının sona ermesiyle hep birlikte gezileceğini, görüleceğini aktardı.

Murat, Saklıkapı kanyonundan akan akarsuyun kanyonda ilkbaharda yürüyüş yapacaklara eşsiz bir deneyim sunacağını dile getirerek, kendine has doğal oluşumları ve manzarası ile her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen kanyonları insanların hayranlıkla gezdiğini aktardı.

"Karakaya Baraj Gölü kıyısından başlayarak yer yer yarım metreye kadar daralan genişliği, yer yer 200 metreye varan yüksekliği ile 4,5 kilometrelik vadi tabanı boyunca uzanan Saklıkapı kanyonu, benzersiz karstik oluşumları, mağaraları, kaya fosilleri, kendine has flora ve faunasıyla ziyaretçilerini eşsiz doğa manzaraları sunuyor." diyen Murat, şunları kaydetti: "İlkbaharda yaptığımız incelemede vadi tabanı boyunca yer alan yeraltı sularının oluşturduğu akarsuyun kanyondan geçtiğini gördük. Sadece ilkbahar aylarında görülebilen bu durum kanyona dünyada eşi ve benzeri olmayan bir güzellik katıyor. Doğa ve macera tutkunlarının eşsiz karstik oluşumların arasında akarsu içerisinde yürüyüş yapma imkanı bulacağı Saklıkapı kanyonu, bu özelliğiyle ziyaretçilerine dünya da eşi ve benzeri olmayan farklı bir deneyim sunacak."

- "Kanyonların ziyarete açılmasını doğa tutkunlarımız sabırsızlıkla bekliyor"

 

Vali Kaldırım'ın talimatı ile özellikle Saklıkapı kanyonunu ziyaretçilerin daha rahat gezebilmesi için bazı noktalarda doğal oluşumu bozmadan yeni düzenlemeler yaptıklarını belirten Murat, bu kapsamda tekneyle ulaşımın daha rahat sağlanması için her iki kanyona iskele yapılması için ihalenin İl Özel İdaresi tarafından yapılarak, yer tahsisinin gerçekleştirildiğini aktardı.

Murat, şöyle konuştu: "Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarımız doğal güzellikleri ile Fırat Nehri üzerinde adeta bir inci gibi konumlanmış bulunuyor. Elazığ Valiliği koordinesinde kanyonların tam yer tespitini yaptırarak, tescillenmesi için çalışmalarımızı tamamladık. Ülkenin önemli turizm merkezleri arasında yer alacağına inandığımız kanyonların ziyarete açılmasını doğa ve macera tutkunlarımız sabırsızlıkla bekliyor. Kovid-19 salgının hayırlısıyla sona ermesinin ardından herkesi ilçemizdeki bu nadide güzellikleri görmeye davet ediyorum."


AA Bestami Bodruk

 

Etiketler : baskil, Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ, kanyon, Karakaya Baraj Gölü, Karaleylek Kanyonu, Körpınar Höyüğü, Mar Ahron Manastırı, Oğuz Cem Murat, Saklıkapı kanyonu, Tomisa Kalesi,

Video açılmadıya buraya tıklayınız
Kaynak : Haber Merkezi
Editor : Baskil Medya

Anahtar Kelimeler:

Baskil, Saklıkapı, ve, Karaleylek, kanyonları
6.9.2020 17:51:00
552
0
İsim:
Yorum Sayısı:
Kalan Karakter:
x Cevap:
Yorumu Gönder

İlgili Haberler

İlgili Haber yok...
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • GEÇEN HAFTA
  • BU AY

Medya Yazarları

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tarım Kent Projesi

Mustafa İlhan BALIBEY

BASKİL'DE YIKILAN OKULLAR NE OLACAK

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Mevzuattan Kaynaklanan Görev, Yetki, Hak ve Sorumlulukları

Mustafa İlhan BALIBEY

AFET YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPTIRILAN KONUTLARDA HAK SAHİBİ OLMANIN ŞARTLARI

Mehmet Salim Öztoksoy

Odtü’lü arkadaşının verdiği tepki

Mehmet Salim Öztoksoy

Bir Hidayet Öyküsü

Mehmet Salim Öztoksoy

Toparlayacak olursak, bir cinayetin birden fazla faili var.

Ahmet Karaca

Ziraat Mühendisleri Günü ve Tarımsal Öğrenimin Başlamasının 174. Günü

Ahmet Karaca

DEPREM SONRASI ELAZIĞ VE ÜRETİM POLİTİKALARI -1

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YEMİN KOMEDİSİ

Dr. Hasan Yağar

BA’DE HARAB’ÜL BASRA

Dr. Hasan Yağar

TÜRKİYE’NİN EN ACİL İHTİYACI: İDAM CEZASI

Dr. Hasan Yağar

DÜŞMAN YİNE YOLLARI KESMEK SEVDASINDA

Dr. Hasan Yağar

Kontrolsüz Nüfus Hareketleri ve Güvenlik Kuvvetlerinin Canhıraş çırpınışları

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Talebi

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil’de üretilen kayısıları Malatya Kayısısı diye tescilledi.

Hilal Gök

Fethı Ağabey

İSA EFE

Fethi Sekin

YAVUZ BÜLENT BAKİLER

TÜRKÇE VE OKUMAK ÜSTÜNE...

BASKİL KAYISI ÇALIŞTAYI

BASKİL DÜNYANIN EN KALİTELİ KAYISI MEYVESİNİ ÜRETİYOR

Yavuz DONAT

Baskilli'nin biri... Dedi ki:

Yavuz DONAT

Baskil İlçesi

Yavuz DONAT

Baskil

Yavuz DONAT

Şehitler ölmez

Mustafa İlhan BALIBEY

Baskil Tomisa Kalesi

Mustafa İlhan BALIBEY

Muhtarların Görevleri

BASKİL ACİL TOPLANMA MERKEZİ (MEYDANI) YAPILMALI MI?

EVET(1/1)
100,00
HAYIR(0/1)
0,00
DOVİZ-ALTIN
  • Alış Fiyatı

    Satış Fiyatı

Nöbetçi Eczaneler
Süper Lig Puan Durumu